kultúrne spoje CZ-sk

Poslaním projektu Kultúrne spoje CZ-SK je znovuobnoviť úzke prepojenie dvoch susediacich kultúr, ktoré sa v priebehu spoločného fungovania v jednom štáte navzájom stále viac prepletali a prepájali. Od rozdelenia Československa si stále intenzívnejšie uvedomujeme potrebu systematicky pracovať na rozvoji spoločných vzťahov a to prezentáciou autorskej, či výskumnej činnosti českých umelcov, teoretikov a pedagógov na Slovensku, ako aj sprostredkovaním výsledkov výskumu významných osobností podporujúcich vzájomnú československú spoluprácu a výmenu. Pre stále narastajúci počet záujemcov o súčasné vizuálne umenie v regióne prinášame možnosť získať vzácne poznatky o významných osobnostiach súčasného umenia pôsobiacich v spoločnom - Československom kultúrnom priestore.



Katarína Hládeková | KONFIŠKÁTY

Prezentácia Konfiškáty analyzuje projekt Chateau Bauer vo Vile Stiassni, ktorý prehodnocuje historické pravdy pomocou sledovania osudov skonfiškovaných artefaktov Alfreda a Hermine Stiassni.

Cyklus nadväzuje na projekt Matrena Makovická venovaný prepisu či zámernej heroizácii životného príbehu neznámej ženy stojacej po boku slávneho muža.

Prezentácia oba projekty porovnáva, vidí ich ako prepletené a navzájom sa ovplyvňujúce. Oba prostredníctvom malých príbehov ilustrujú všeobecné závery i veľké problémy. Zároveň sú tieto príbehy volené i interpretované tak, aby poukazovali na problém, ktorý je naliehavý i dnes.

Katarína Hládeková

Finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016 "Slovenská umelkyňa Katarína Hládeková je od doby štúdií na Fakulte výtvarných umení v Brne intenzívne prítomná na českej umeleckej scéne.
Pre porotu bola dôležitá mimoriadna výtvarná inteligencia a čistota prevedenia konceptuálnych operácií s ideami a skúmanými vzťahmi medzi realitou." (vyhlásenie poroty)
Katarína Hládeková (*1984) je absolventkou košickej KVUaI TUKE (Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby Rudolfa Sikoru) a brnenskej Fakulty výtvarných umení VUT (Ateliér maliarstva 3 Petra Kvíčalu).
Doktorandské štúdium začala na Katedre elektronického obrazu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a ukončila ho na brnenskej FaVU.
Pracuje najmä v médiách objektu, inštalácie a fotografie, pričom ústrednou témou jej práce je model: monumentálna priestorová realizácia v malom meradle, ktorá je často predstavená práve prostredníctvom fotografie.
Autorka citlivo skúma vzťah medzi realitou a jej obrazom, či predobrazom, ktorý sa sám o sebe stáva novou skutočnosťou.
Svoju tvorbu predstavila v rade českých a slovenských výstavných inštitúcií, napríklad v brnenskej Galérii TIC, Make Up Gallery v Košiciach alebo Fait Gallery v Brne.
V roku 2013 reprezentovala Slovensko v rámci Henkel Art Award.

 

ŽIVOT A TVORBA JIŘÍHO VALOCHA

ONDŘEJ CHROBÁK & JANA PÍSAŘÍKOVÁ


Vznik tejto prednášky podporil Fond na podporu umenia - www.fpu.sk

Prednáška bola venovaná významnému teoretikovi a konceptualistovi Jiřímu Valochovi, ktorý (popri Ivovi Janouškovi) ako jediný teoretik vôbec, od konca 60. rokov systematicky navštevoval ateliéry slovenských autorov neoficiálnej undergroundovej umeleckej scény - publikoval o nich texty, organizoval výstavy a v neposlednom rade aj zbieral ich tvorbu. Vzhľadom na skutočnosť, že nikto nikdy výskumne nespracoval prínos Jiřího Valocha pre československé vzťahy, pokúsime sa predstaviť divákom rozsah aj význam jeho aktivít. Z dôvodu vysokého veku, ako aj komplikovaného zdravotného stavu Jiřího Valocha uskutočníme prednášku v spolupráci so šéfkurátorom Moravské galerie v Brne - Ondřej Chrobákom.

 

MATĚJ SMETANA

ČO SA STANE KEĎ ZAOBCHÁDZAME SO ZNAKMI, ZNAKOVÝMI SYSTÉMAMI PODVRATNE A SUBVERZÍVNE, PROTI ICH PÔVODNÉMU ZMYSLU?

Srdečne pozývame na tretiu prezentáciu súčasného výtvarného umenia projektu KULTÚRNE SPOJE CZ - SK.
Svoju tvorbu predstaví výtvarník Matěj Smetana.

Je umění něčím víc než znakovým jazykem? Co se stane, když zacházíme se znaky, znakovými systémy podvratně a subverzivně, proti jejich původnímu smyslu?

Pokusme se přetvářet kontext původních významů, uvést je do nových souvislostí tak, že se začnou vynořovat významy nové. Můžeme mutováním znaků nechat vzniknout něco nového, znakový hybrid?

"Matěj Smetana vnímá svůj způsob práce jako určitý druh konceptuální hry, a hra je také principem, který je s jeho tvorbou neodmyslitelně spjatý. Předností jeho prací je jednoduchost prostředků a srozumitelnost v kombinaci s významovou hloubkou a nápaditostí, kterou v sobě tato díla nesou. Na začátku jeho práce jakoby vždy stála úvaha: „Co kdybych udělal…“ nebo „Co by se stalo, kdyby …“, jako když uvažujeme, jakým způsobem překonat nudu, hrát si nebo něco vymyslet, přičemž se nám otevírá nekonečné množství nápadů. Následně si autor vytvoří nějaká pravidla či postup, podle kterého pak samotné dílo vzniká. Proto je také jeho přístup někdy přirovnáván k vědeckému výzkumu." (Alžběta Cibulková pre Artlist.cz)

 

Z VEREJNÝCH ZDROJOV PODPORIL
FOND NA PODPORU KULTÚRY NÁRODNOSTNÝCH MENŠÍN

WWW.KULTMINOR.SK

 

Kultúrne spoje CZ-SK | 2017


prednasky

Cyklus ôsmich prednášok
popredných českých umelcov
a teoretikov umenia
v Galérii Schemnitz

      Galéria Schemnitz v Banskej Štiavnici realizuje prednáškový cyklus o súčasnom vizuálnom umení Kultúrne spoje CZ-SKs finančnou u podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – program Kultúra národnostných menšín 2017. 


Projekt prinesie do Banskej Štiavnice prednášky významných osobností českého súčasného umenia – umelcov a špičkových pedagógov. Prednáškový cyklus sa snaží podporiť spojenie nášho a českého kultúrneho priestoru a otvoriť tak priestor pre nové poznatky o súčasnom vizuálnom umení. Odborným garantom projektu je historik umenia a kurátor PhDr. Vladimír Beskid. Prednáškový cyklus sa bude realizovať od apríla 2017
do decembra 2017.

A SERIES OF EIGHT PRESENTATIONS
BY RENOWNED CZECH ARTISTS
AND ART THEORETICIANS
IN SCHEMNITZ GALLERY

      A series of presentations about contemporary visual art is entitled Kultúrne spoje CZ-SK (Cultural Links CZ-SK). Schemnitz Gallery in Banská Štiavnica is implementing it thanks to funding from the Office of the Government of the SR – Culture of Minorities Programme 2017.

In the course of the project, presentations by renowned representatives of contemporary Czech visual art – artists and top art educators – will be offered to the public in Banská Štiavnica. One of the goals of the series of presentations is to promote links between Slovak and Czech cultural environments, thus opening space for gaining new knowledge on contemporary visual art. The project was designed and is supervised by PhDr. Vladimír Beskid, an art historian and curator. The presentations will be held from April to December 2017. 

 
2188.jpg
 

7.12.2017 o 14:00 hod

Pátranie autora
jeho výukovým archívom

Jiří Černický:

Fotografia: Nguyen Phuong Thao, Zdroj: Reflex.cz

Galéria Schemnitz prichádza s poslednou prednáškou v rámci svojho vzdelávacieho projektu Kultúrne spoje CZ-SK. Tentokrát ponúkne stretnutie s Jiřím Černickým, renomovaným českým multimediálnym umelcom. Prednášajúci zoznámi poslucháčov so svojim bohatým vizuálnym archívom – je to pestrá panoráma aktuálneho umenia a mozaika rozličných médií. Cez nahliadnutie do sveta diela Jiřího Černického sa priblížime i k osobnému pohľadu umelca na štruktúru súčasného svetového a domáceho umenia.  Jiří Černický tak odkryje nielen to, čo ho zaujíma a čo ovplyvňuje jeho prácu, ale predstaví aj rozličné modely dnešnej vizuálnej kultúry. 

Doc. Mgr. akad. mal. Jiří ČERNICKÝ (1966, Ústí nad Labem) – významný český intermediálny umelec a pedagóg.  Absolvoval Akadémiu výtvarných umení v Prahe (1997). V roku 1996 získal Sorosovu cenu, v roku 1998 sa stal víťazom Ceny J. Chalupeckého a v roku 2007 získal ocenenie October Salon Award, Belehrad. Realizoval niekoľko študijných pobytov: 1998 – Headlands, San Francisco; 2001 – Tent Gallery and MAMA Gallery, Rotterdam (NL); 2008 – Spaces Gallery, Cleveland. Posledné solo výstavy: 2016 – Divoké sny, Rudolfínum Praha; Metodické sny, Kunsthalle Košice. V súčasnosti je vedúcim Ateliéru maľby na Vysokej škole umelecko-priemyselnej  v Prahe.

Srdečne Vás pozývame!

 

20.11.2017 o 16:00 hod

Anna Vartecká:

Šedivé zlato
Grey Gold

vek a rod v tvorbe českých a slovenských umelkýň  nad 65

Akým spôsobom sa s problematikou pokročilého veku a rodového vymedzenia tvorby vyrovnáva vizuálne umenie a jeho spriaznené teórie? Skúsenosť žien a mužov nie je podmienená iba pohlavím, ale nemôžeme ani povedať, že sa formuje nezávisle na ňom. Podobne nie je pokročilý vek – staroba – len biologickým určením, ale predovšetkým kultúrne konštruovaným pojmom. Galéria Schemnitz v rámci projektu Kultúrne spoje CZ-SK pozvala Annu Varteckú, ktorá sa vo svojej prednáške bude venovať vybraným aspektom genderovej skúsenosti ženy – umelkyne v československom kontexte druhej polovice 20. storočia a pokúsi sa na konkrétnom príklade úspešného medzinárodného výstavného projektu  (Grey Gold 65 +) ilustrovať posun feministických teórií ako aj rolí inštitúcií na našej umeleckej scéne. 


Mgr. Anna Vartecká, Ph.D. (*1975) – česká teoretička umenia, kurátorka a vysokoškolská pedagogička. Zaoberá sa predovšetkým dejinami fotografie a grafického dizajnu, kritikou súčasného vizuálneho umenia a jeho presahmi do rodových štúdií a sociológie. Publikovala odborné state v monografiách umelcov (Blažej Baláž, Trnava 2003; Svatopluk Klimeš, Praha 2017). Ako kurátorka výstav spolupracovala na mnohých domácich a zahraničných projektoch    (napr. Grey Gold –neskorá tvorba českých a slovenských umelkýň 65+; Dom umenia Brno 2013; Milota Havránková, GHMP Praha 2015/16). V súčasnosti pôsobí na Katedre dejín a teórie umenia Fakulty umení a designu UJEP v Ústí nad Labem.

Srdečne pozývame!

 

7.11.2017 o 16:00 hod

Peter Kvíčala:

Len pre tvoje oči
For Your Eyes Only

Rytmus, opakovanie, slávnosť a sviatočnosť, ornament, procesualita, povrch a spiritualita... Akým spôsobom sa menované témy môžu objaviť vo výtvarnom umení a čo vedie umelcov k ich využívaniu? K objasneniu týchto postupov povedie prednáška výnimočného umelca a vysokoškolského pedagóga Petra Kvíčalu, ktorý pôsobí v Brne. V utorok 7. novembra 2017 nám v Galérii Schemnitz v Banskej Štiavnici predstaví nielen svoju cestu k maľbe a intervenciám do architektúry, či maliarskym inštaláciám, ale prehovorí tiež o dôvodoch a pozadí vzniku týchto diel ako aj o témach, ktoré sú s nimi spojené. 

Prof. MgA. Petr Kvíčala (nar. 1960, Svitavy), český maliar a vysokoškolský pedagóg. Popredná osobnosť českej abstraktnej maľby, od 80. rokov 20. storočia  priekopník v presadzovaní ornamentu a rytmu v českej maľbe. Často pracuje v rozsiahlych maliarskych cykloch (napr. Vlny, Tapety, Sviatočné obrusy pre všedný deň, Tenké línie, Memory a pod.). Od roku 1995 bol autorom početných realizácií v architektúre vo Švajčiarsku, Nemecku a v Čechách.  V súčasnosti pôsobí ako vedúci Ateliéru maľby 3 na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne.

Prednáška profesora Kvíčalu je šiestou prednáškou vzdelávacieho projektu Kultúrne spoje CZ – SK, v ktorom predstavujeme tvorbu českých umelcov, či prácu kurátorov, historikov umenia a galeristov.

Srdečne pozývame.

 

10.10.2017 o 16:00 hod

 František Kowolowski:  

 

Problematika času v efemérnom umení performancie a inštalácie

"Mať vedomie znamená práve mať čas." E. Lévinas

Oblasti a témy súčasného vizuálneho umenia sú takmer nevyčerpateľné. Dôkazom je prednáškový cyklus Galérie Schemnitz ktorý postupne predstavuje významné osobnosti súčasného českého umenia, kunzhistorie a teórie umenia a témy, ktorými sa tieto osobnosti zaoberajú.
Piata prednáška projektu Kultúrne spoje CZ – SK Františka Kowolowského sa bude venovať problematike času a umeleckého diela, predovšetkým umeniu performancie, inštalácie a iným efemérnym formám umenia, t.j. tým s dočasným trvaním (dôležitá je pritom ich premenlivosť v čase, efemérnosť). Autor prednášky sa opiera o filozofickú terminológiu vychádzajúcu z Heideggerovej fenomenológie
a dotýka sa postmoderných tém ako vyprázdnenie, zrkadlenie, nomadizmus, centrá a periférie apod.
Autor sa zaoberá problémom cyklického času v umení performancie a rituálom ako formou utvárania každodennej činnosti v takomto type umeleckého diela.

Doc. MgA. František Kowolovski (nar. 1967, Třinec) český Intermediálny umelec – performer, kurátor, pedagóg, absolvent Akadémie výtvarných umení vo Varšave, spoluzakladateľ skupiny František Lozinski (2005) a medzinárodného festivalu Malamut v Ostrave. Dlhoročný kurátor súčasného umenia v Dome umenia v Brne. V súčasnosti pedagóg a Dekkan Fakulty umenia Ostravskej univerzity v Ostrave.
Žije a tvorí v Ostrave.

 

28.9.2017 o 16:00 hod

Marika Kupková:  Krehké a iné kino

Život videa v súčasnej galerijnej prevádzke

 

  Ďalšia prednáška o súčasnom vizuálnom umení v Galérii Schemnitz v Banskej Štiavnici sa bude venovať málo diskutovanej téme videoartu. Prednášajúca Marika Kupková z Masarykovej Univerzity v Brne nás pozve na stretnutie so súčasným českým umením pohyblivého obrazu (videoartom), ktoré predstaví z historicko-kultúrnych, inštitucionálnych i estetických hľadísk. Prednáška upozorní na niektoré súvisiace problémy, akými sú nedostatočná a nesystematická archivácia pohyblivého obrazu, nefunkčné distribučné kanály a verejná podpora. Mária Kupková sa bude tiež venovať kurátorským projektom, ktoré poukazujú na rozdielnosť vnímania u diváka v kine a v galérii. Tieto dva typy diváckeho nastavenia a očakávania úspešne premosťuje film a video, ktoré putujú medzi výtvarným a kinematografickým poľom.  


Mgr. Marika Kupková PhD.  (1973) je poprednou českou historičkou umenia a kurátorkou. Programovo sa venuje mediálnym a sociálnym presahom filmu, pohyblivého obrazu a súčasnej vizuálnej kultúry. Prednáša na Masarykovej univerzite v Brne, je dlhoročnou vedúcou
Galerie TIC v Brne.

 

12.6.2017 o 15:00 hod

prof. Jiří David:  Nikdy sa neobzeraj, zomrieš ...

 

          Galéria Schemnitz v Bankej Štiavnici systematicky prináša do stredoslovenského regiónu kvalitné súčasné umenie a jeho reflexiu. Od apríla 2017 organizuje prednáškový cyklus o súčasnom vizuálnom umení s názvom Kultúrne spoje CZ-SK, ktorý pokračuje treťou prednáškou. Hosťom v galérii v júni bude výrazný český umelec a vysokoškolský pedagóg Jiří David, ktorý sa na pôdoryse súčasnej českej scény pokúsi definovať a asociovať vlastnú interpretáciu svojej doterajšej tvorby, aby sa zmyslovo projektoval do role vnímateľa a tvorí tak nový obraz. Vyzerá ako obraz a je to obraz ... Vydajte sa s nami na zaujímavú cestu pozorovania, vnímania a objavovania umenia v Galérii Schemnitz. Prednáškový cyklus zostavil a odborne garantuje Vladimír Beskid.

Všetkých srdečne pozývame

          Prof. Jiří David (1956), intermediálny český umelec, maliar, fotograf, vysokoškolský pedagóg. Od polovice 80. rokov výrazne spoluvytvára českú súčasnú scénu. Absolvoval AVU v Prahe (1987), je spoluzakladateľom skupiny Tvrdohlaví (od 1987). Prezentuje široké spektrum médií a prístupov - od postmodernej maľby a symbolov, cez betónové obrazy a fotografické série (Skryté podoby) až po realizácie vo verejnom priestore (neónové Srdce nad hradom, 2002; Kľúčová socha 2010). V roku 2015 prezentoval zrkadlovú interpretáciu Muchovho diela (Apoteóza) v česko-slovenskom pavilóne na bienále v Benátkach. Žije v Prahe a pedagogicky pôsobí na UMPRUM v Prahe a na Akadémii umení v Banskej Bystrici.

 

25. mája 2017 o 16:00 hod

Jiří Surůvka:
Batman vs. Jánošík - performance v službách ľudu

Príspevok Jiřího Surůvky predstaví aktuálnu ostravskú scénu aprinesie vlastné podanie súčasného akčného umenia - kabaretu, skečov, ironických a humorných podôb, či priamo intervencií vo verejnom priestore.  Zároveň prezentuje osobitý pohľad autora na úlohu a mýtus hrdinov a antihrdinov v súčasnej spoločnosti - veď umelec sa sám často štylizuje za "Batmana-tučka".

Doc. Mgr. Jiří Surůvka (1961) - český umelec, performér, vysokoškolský pedagóg. V súčasnosti  vedúci Ateliéru video, intermédií a performance na Fakulte umení Ostravskej univerzity v Ostrave. Od začiatku 90. rokov kľúčová postava ostravskej scény s medzinárodným uznaním (2001 - účasť na 49. bienále v Benátkách). Spoluzakladateľ kabaretu "Návrat mistru zábavy", medzinárodného festivalu performance"Malamut", výstavného projektu "Kolmo k ose", kurátor mnohých výstav. Žije a tvorí v Ostrave.

 

28. Apríla 2017, o 11:00 a 16:00 hod

MICHAL KOLEČEK: BYTIE V OBRAZE

      V prvej prednáške pre Galériu Schemnitz s názvom „Bytie v obraze“ sa bude prof. Michal Koleček venovať apropriácii a interpretácii totalitných vizuálnych kódov v súčasných umeleckých dielach a hľadaniu demokratickej identity v stredoeurópskom spoločenskom kontexte.  

      Ako reflektujeme našu stredoeurópsku minulosť? Ako sa v súčasnosti tvoria naše etické normy vo vzťahu k totalitarizmu? A ako do tohto procesu vstupuje mediálna komunikácia a umenie?

     Podľa tvorcu prednášky práve umelecký zásah predstavuje aktivizujúcu stratégiu, ktorá otvára priestor k pomenovaniu mechanizmov totalitnej minulosti a v prítomnosti nastavuje zrkadlo stále viac limitovanej demokracii.