Art is Present

19.decembra 2015

 

ART IS PRESENT / Umenie je prítomné

Program pre dospelých a deti v galérii Schemnitz

24. 10. (sobota) od 13:00 - 16:00

Stretnite sa s umením v galérii Schemnitz - a priveďte aj svoje deti. Súčasné umenie je inšpirujúce. Niekedy však potrebujeme vedieť viac, aby sme ho dokázali oceniť. V galérii Schemnitz sme pre vás a vaše deti pripravili špeciálny program, ktorý vám umenie priblíži príjemnou formou. Prednášky o modernom a súčasnom umení, živá diskusia s umelcom, komentovaná prehliadka a interaktívna časť, v ktorej sa naučíte “čítať” obrazy tvoria program Art is present (alebo Umenie je prítomné). Príjemne strávený čas v galérii vás obohatí o nové poznatky a zážitok z priameho kontaktu so súčasnou umeleckou tvorbou. A kým vy sa priamo v galérii budete dozvedať o zaujímavostiach zo sveta umenia, diskutovať a vzdelávať sa, vaše deti budú tvoriť pod odborným vedením umelca - tentokrát maliara Erika Šilleho.

PROGRAM:

13.00 - 14.00

SÚČASNÁ MAĽBA (prednáška)

Aké sú kontexty, problémy a témy súčasného maliarstva?
Aké sú cesty maliarstva po tom, čo sa v rámci maľby už všetko vyskúšalo, všetko spochybnilo, inovovalo či znovuobjavilo?
Čím sa vlastne zaoberajú súčasní maliari?

Maliarstvo za posledných stopäťdesiat rokov prekonalo vývoj plný zmien a dramatických obratov. Úspešne obhájilo svoju existenciu v boji s fotografiou, našlo svoj “bod nula” v podobe čierneho štvorca či prerezaného plátna, až nakoniec prežilo vlastnú smrť a zmŕtvychvstanie. Maľba v postmediálnom veku je témou konferencií a teoretických výskumov. Zdá sa, že je znovu potrebné pochopiť a definovať funkciu maliarstva a jeho problémy v súvislosti s novými médiami a z nich vyplývajúcimi možnosťami tvorby (prenosu, archivácie, reprodukcie) obrazu. Na príklade tvorby slovenských autorov, ale aj ich zahraničných kolegov si predstavíme aktuálne témy, technologické možnosti a novinky, ako i tradičné či znovunájdené tematické zdroje, zámery a postupy v maliarstve.

14. 00 - 15. 00

ANALÝZA OBRAZU (interaktívna hodina)

O čom hovoria obrazy a ako o nich máme hovoriť my?
Ak nepoznáme pravidlá, nemáme čo porušovať. Naučme sa základy jazyka, ktorý je potrebné poznať, aby sme mohli hovoriť o umení. Prostredníctvom niekoľkých jednoduchých pravidiel a  zákonitostí spolu objavíme spôsob, ako konkrétnemu dielu lepšie porozumieť, zaradiť ho v rámci jeho spoločensko-historickej situácie a odhaliť jeho pôvod. Naučíme sa objavovať záchytné body, ktoré vedú k záhadám a tajomstvám, ktoré dielo môže ukrývať. Skúsime sa zorientovať v množstve informácií a vyselektovať tie, ktoré môžu byť natrvalo užitočné a zaujímavé.

15. 00 - 16.00

ERIK ŠILLE: NAČO JE MI MAĽBA?

Voľne moderovaná diskusia o maľbe, o jej špecifikách a záludnostiach, história vzniku podarených (i menej podarených) obrazov.

PROGRAM PRE DETI

13.30 - 15. 00

AKO DOSTAŤ PRÍBEH NA PAPIER?

Workshop pre deti a mládež s Erikom Šillem Erik Šille má rád komixy a animované filmy. Mnohé z jeho obrazov sú inšpirované konkrétnymi postavičkami, rozprávkami a dobrodružnými príbehmi. Ako sa z príbehu stane obraz? A môže sa stať z obrazu príbeh? Sú niektoré témy lepšie, ako iné? Ako si vybrať tú správnu? Erik nám ukáže, ako pracovať s nápadmi a inšpiráciami, aby sme dokázali jediným obrazom porozprávať všetko, čo len chceme.

(Prosíme rodičov a učiteľov, aby nahlásili počet detí a ich vek najneskôr do 20. 10. Ďakujeme.)

LEKTORI

Diana Majdáková (1983) vyštudovala odbor Veda o výtvarnom umení v na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pracuje ako kurátorka, umelecká publicistka a kultúrna manažérka. Dlhodobo pracuje v neziskovom sektore ako autorka a koordinátorka umeleckých a vzdelávacích aktivít. Je lektorkou vzdelávacieho programu o umení Art Academy (Bratislava). Publikuje v časopisoch (Flash Art Czech and Slovak Edition), v masmédiách (Denník N), na blogoch (Art Academy, SME a pod.). Je autorkou a editorkou publikácie Päťdesiat súčasných umelcov na Slovensku (Art Academy, Slovart 2014). Pôsobila v galérii súčasného umenia SPACE (Bratislava), je spoluautorkou programovej stratégie galérie Schemnitz (Banská Štiavnica). Kurátorsky vedie projekt umenia vo verejnom priestore Neviditeľná Štiavnica (Banská Štiavnica). Venuje sa viacerým kultúrnym projektom s presahmi mimo sféry vizuálneho umenia (Beautiful people, Partizáni a.i.). 

Erik Šille (1978) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (2000-2006) u profesora Ivana Csudaia, kde bol v rokoch 2006 až 2010 doktorandom. Vystavoval na mnohých prestížnych adresách na Slovensku i za hranicami. Patrí k umelcom, ktorých nevynechá žiadna dôležitá prehliadka či publikácia o stave slovenskej umeleckej scény. Je držiteľom viacerých umeleckých ocenení. V roku 2010 sa stal laureátom Ceny Nadácie Tatra banky, dva krát bol oceneným finalistom súťaže VÚB maľba roka, kde v roku 2009 získal 1. miesto. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie, v zbierke Európskeho parlamentu a u mnohých popredných súkromných zberateľov. Pochádza z Rožňavy, žije a pôsobí v Bratislave.

Program pripravený s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR

V banskoštiavnickej Galérii Schemnitz sme pripravili na sobotu 19.12. pokračovanie špeciálneho programu, ktorý návštevníkom priblíži umenie pútavou formou. Program podujatia Art is present/Umenie je prítomné je zostavený tak, aby zaujal nielen dospelých, ale aj deti.

Pre dospelých je od 13.00 h pripravená prednáška s diskusiou Omar Mirza: Dobrá úroda.
Za uplynulých 100 rokov sa na poli výtvarného umenia urodilo veľké množstvo mimoriadne vydarených a rôznorodých diel. Omar Mirza zostavil TOP 10 – subjektívny výber z toho najzaujímavejšieho, na základe ktorého si stručne a prehľadne predstavíme vývoj umenia od začiatku 20. storočia až po súčasnosť,

V spoločnej neformálnej diskusii sa podľa jej slov účastníci pokúsia analyzovať a interpretovať jednotlivé diela, porozprávajú sa o tom, čo pri pohľade na ne cítia a čo si o nich myslia.

Program bude pokračovať o 15.00 h voľne moderovanou diskusiou o špecifikách a zákernostiach tvorby spojenou s komentovanou prehliadkou obrazov z aktuálnej výstavy Evolúcia a s premiérou filmového portrétu Moniky Pascoe Mikyškovej.

Pre deti bude od 13.00 h pripravený workshop s názvom Bol raz jeden kameň s Monikou Pascoe Mikyškovou. "Predmetom Monikinej výstavy sú minerály. Kamene, fosílie a rôzne vzácne minerály sa stali Monike inšpiráciou pre vznik mnohých kresieb, malieb a tlačí počas uplynulého roka. Nakresliť kameň môže byť občas veľmi náročné, avšak s použitím trošky fantázie a abstrakcie sa aj malým návštevníkom môžu podariť kresby ako z mineralogickej encyklopédie. Monika naučí deti zapojiť kreatívne myslenie pri stvárnení kameňov," dodala Kováčová s tým, že výsledkom budú pestrofarebné obrázky zhotovené za pomoci šablóniek.

Program Art is present je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.