Back to All Events

Jiří SURŮVKA (CZ) - BATMANOVO ZLATO - VÝSTAVA


Galéria Schemnitz v rámci budovania stredoeurópskeho programu predstavuje významnú postavu českej výtvarnej scény Jiřiho Surůvku (1961) – intermediálneho vizuálneho umelca, performera, pedagóga, enfant terrible ostravskej umeleckej scény s medzinárodným uznaním. Jeho samostatná výstava prináša prierez aktuálnou tvorbou v rozličných médiách: digitálne printy s maliarskymi vstupmi, fotografie a videozáznamy z jeho početných akcií, inscenované portréty v rolách rozličných hrdinov, či série drobných objektov.  Ich spoločným menovateľom je istý kritický nadhľad, nutná dávka nadsádzky, irónie a humoru. Surůvka často vytvára tragikomické scény a obrazy, ktoré nastavujú našej spoločnosti potrebné „spätné“ zrkadlo. Predovšetkým ide o karikatúry nezmyselných vojnových situácií (maskáčové kravy, čo sa pokojne pasú na beskydských lúkach; detské tváričky dvojčiat s hitlerovskými fúzikmi; pochodujúci vojaci s dyňami namiesto hláv a pod.). Svojím vtipom a humorom nešetrí ani Pinocchia s nosom zarytým do lebky, anitvár starenky s prehnaným mejkapom pod názvom „Úplne celá Marylin Monroe“, ale ani aktívnu ostravskú umeleckú scénu, ktorú prezentuje ako úspešnú futbalovú jedenástku.         

                                                                                 
Vo svojich rebelských hrách, kabaretoch a akciách často vystupuje ako nahnevaný akčný  hrdina, štylizuje sa do roly rozličných bohatierov (William Tell, rockový spevák Miki Volek, samuraj atď.). Jeho kľúčovou alter-ego postavou je však  mocný „tučko Batman“ – komixový a komický super hrdina, ktorý zachraňujesúčasný pochrámaný svet.  Symbolicky tak prináša Batmanovo „čierne zlato“ i čierny humor z baníckej Ostravy do Banskej Štiavnice...                                            

Výstava potrvá do 2. júla 2017. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Doc. Mgr. Jiří Surůvka (nar. 1961 v Ostrave) je český umelec, performer, kurátor a vysokoškolský pedagóg.  Absolvent Pedagogickej fakulty OU v Ostrave (1991).  Od začiatku 90. rokov je kľúčovou postavou ostravskej scény s medzinárodným uznaním (2001 – účasť na 49. bienále v Benátkach). Spoluzakladateľ kabaretu "Návrat mistrů zábavy"(1998), medzinárodného festivalu performance"Malamut"(1994), výstavného projektu "Kolmo k ose" a člen skupiny František Lozinki (od 2005). V roku 2015 získal Cenu od V. Havlíka pre najlepšieho českého umelca nad 35 rokov. V súčasnosti je vedúcim Ateliéru video, intermédií a performance na Fakulte umění Ostravskej univerzity v Ostrave.  Žije a tvorí v Ostrave.

Earlier Event: April 7
Michal ČERNUŠÁK / Marek KVETAN
Later Event: July 7
Vlasta ŽÁKOVÁ - SWEET DARKNESS