V novej sérii moderovaných diskusií „bez opony“ nám prof. Michal Koleček predstaví tvorbu a život vizuálneho umelca Jiřího Kovandu.

Jiří Kovanda (1953) je jedným z najvýznamnejších a najvplyvnejších súčasných českých umelcov. Vo svojej tvorbe realizuje nenápadné fyzické intervencie či subtílne objektové inštalácie. Je tiež známym a často prezentovaným umelcom na medzinárodnej umeleckej scéne. Predovšetkým po roku 2000 bol Jiří Kovanda pozývaný na viaceré kľúčové umelecké prehliadky. Vystavoval napríklad na Kasselskej Documente 13 v roku 2007, na Sao Paulo Biennial v roku 2012 či Istanbul Biennial v roku 2013. Bol tiež zaradený do zbierok prestížnych inštitúcií – napríklad Centre Pompidou v Paríži alebo Museum of Modern Art v New Yorku.

Rozhovor s Jiřím Kovandom nám poodhalí zákutia a zákruty na ceste tohto dnes uznávaného umelca z podzemných depozitov Národnej galérie v Prahe, kde v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia pracoval ako správca zbierok, do hlavných výstavných sál tejto inštitúcie, ako aj ďalších svetových múzeí a galérií.

Jiří Kovanda stál vždy uprostred umeleckej scény, či už to bolo v nezávislých prúdoch obdobia husákovskej normalizácie, v kvase spoločenskej a kultúrnej transformácie v čase nastupujúcej postmoderny alebo v súčasnosti, keď je uznávaným vysokoškolským pedagógom, ktorý aktívne ovplyvňuje nastupujúce generácie umelcov.

Jiří Kovanda aplikuje vo svojej tvorbe jemné a výsostne experimentálne princípy, založené na radikálnom avšak poetickom geste. Otázky počas diskusie tak budú smerovať aj k jeho špecifickému videniu sveta, ktoré mu umožňuje odhaľovať či nanovo nadväzovať zdanlivo nezrealizovateľné spojenia, čím vznikajú drobné posuny v ľudskom myslení a vnímaní okolitej reality. Sú to posuny disponujúce oslobodzujúcim a neohraničeným komunikačným i vizuálnym potenciálom.

Rozhovor s umelcom bude viesť prof. Michal Koleček (1966), český kurátor, teoretik súčasného umenia a vysokoškolský pedagóg. Jeho meno sa spája s rozvojom tzv. ústeckej postkonceptuálnej scény deväťdesiatych rokov minulého storočia reprezentovanej umelcami ako Jiří Černický, Pavel Kopřiva, Pavel Mrkus (vystavoval v Galérii Schemnitz v roku 2018), Michaela Thelenová, a ďalší. V súčasnej dobe je Michal Koleček vedúcim Katedry dejín a teórie umenia na Fakulte umenia a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je tiež riaditeľom Domu umenia Ústí nad Labem a hlavným kurátorom projektu LUNGOMARE ART v chorvátskej Rijeke.


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia