Rytmus, opakovanie, slávnosť a sviatočnosť, ornament, procesualita, povrch a spiritualita... Akým spôsobom sa menované témy môžu objaviť vo výtvarnom umení a čo vedie umelcov k ich využívaniu? K objasneniu týchto postupov povedie prednáška výnimočného umelca a vysokoškolského pedagóga Petra Kvíčalu, ktorý pôsobí v Brne. V utorok 7. novembra 2017 nám v Galérii Schemnitz v Banskej Štiavnici predstaví nielen svoju cestu k maľbe a intervenciám do architektúry, či maliarskym inštaláciám, ale prehovorí tiež o dôvodoch a pozadí vzniku týchto diel ako aj o témach, ktoré sú s nimi spojené.
Prof. MgA. Petr Kvíčala (nar. 1960, Svitavy), český maliar a vysokoškolský pedagóg. Popredná osobnosť českej abstraktnej maľby, od 80. rokov 20. storočia priekopník v presadzovaní ornamentu a rytmu v českej maľbe. Často pracuje v rozsiahlych maliarskych cykloch (napr. Vlny, Tapety, Sviatočné obrusy pre všedný deň, Tenké línie, Memory a pod.). Od roku 1995 bol autorom početných realizácií v architektúre vo Švajčiarsku, Nemecku a v Čechách. V súčasnosti pôsobí ako vedúci Ateliéru maľby 3 na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne.
Prednáška profesora Kvíčalu je šiestou prednáškou vzdelávacieho projektu Kultúrne spoje CZ – SK, v ktorom predstavujeme tvorbu českých umelcov, či prácu kurátorov, historikov umenia a galeristov.