Detské územia

cyklus workshopov venovaný súčasnej vizuálnej kultúre v Galérii Schemnitz. 

 

Projekt Detské územia sa zrodil v Galérii Schemnitz v roku 2016 ako snaha galérie priblížiť svet súčasného výtvarného umenia širšiemu spektru prijímateľov, hlavne rodinám s deťmi. Vzťah k umeniu sa buduje najlepšie od útleho detstva a práve kontaktom s galerijným prostredím sa stáva prirodzeným a spontánnym. Projekt Detských území ponúka zmysluplný program pre rodiny s deťmi na nedeľné dopoludnie a vytvára tak alternatívu k často plytkej digitálnej a mediálnej vizualite, ktorá atakuje deti na každom kroku. Deťom od troch do pätnástich rokov umožňuje rozvíjať manuálne zručnosti a budovať základný vzťah k estetičnu, umeleckým hodnotám a k sebe samým. Umožňuje tiež vedomostný, emocionálny i zručnostný ponor do umeleckého sveta predstaviteľov súčasnej maľby, grafiky a sochy na Slovensku cez priamy kontakt s umeleckými dielami vystavenými v galérii a skúsenými lektormi, ktorí workshop vedú. Tvorivý tím projektu sa skladá z osobností mnoho rokov pôsobiacich v oblasti výtvarnej tvorby a výchovy. Každý z lektorov je profesionálny výtvarný pedagóg 

(Mgr. Zuzana Gemerová-Dobrovičová, Mgr. Alexandra Hrivňáková, Mgr. Martin Kratochvil PhD.) a zároveň výtvarník/výtvarníčka. Rôznorodosťou a hĺbkou svojich pedagogických i výtvarných skúseností dokazujú schopnosť pokryť široké spektrum súčasných výtvarných techník a stratégií, no tiež vekových kategórií účastníkov. 

PrvéDetské územia sme zrealizovali v marci 2016 a pokračovali sme ďalšími dvomi workshopmi (apríl, máj 2016). Tematicky sme nadväzovali na vystavované diela a často sme s deťmi spracovávali fragmenty či umelecké postupy z práve vystavených diel (vznikla napríklad omaľovanka fragmentu požičaného priamo z obrazu Erika Šilleho, kde deti mohli sami voliť farby a vytvoriť tak vlastný Šilleho obraz, priestor a farbu sme využívali ako alúziu na Tomanove výrazovo jemné maľby, so staršími deťmi sme sa snažili zvládnuť techniku pyrografie, ktorú v svojich obrazoch využíva umelecká dvojica Demjanovič a Mitríková atď.) Témami v roku 2016 bola maľba, pyrografia, papierové maché a grafika a súčasťou každého workshopu bola krátka prezentácia lektora k danej téme pre deti a rodičov. Vybudovali  sme základňu, komunitu rodičov a ich detí, ktorí radi trávili nedeľu v priestoroch galérie, radi sa učili a hrali spolu s nami a s umením.

Po dvojročnej prestávke a hľadaní prostriedkov na financovanie Detských území sme projektv roku 2018 obnovili a vďaka podpore Fondu na podporu umenia pokračujeme sériou workshopov plánovaných na apríl, máj a jún tohto roku. V nedeľu 22.4.2016 sme zrealizovali prvý workshop akvarelu s lektorom Martinom Kratochvilom, ktorý nám v reakcii na prebiehajúcu výstavu ukázal ako premeniť víno na vodu a maľovať s ním. Účastníci workshopu si tiež mohli vyskúšať rôzne kaligrafcké štetce a vodou maľovať na špeciálne kaligrafické plátna umiestnené na stoloch a na stene. Druhý workshop je plánovaný na nedeľu 6.5. Od 9.30 do 12.00 nám lektorka Zuzana Dobrovičová predstaví techniku monotypie (na sklo sa navalčekuje farba a vatovými tyčinkami alebo kúskami papierikov sa vytiera preč, výsledkom je jeden výtlačok) a šablónovú tlač. Použijeme aj živé kvety a listy a načrieme i do maliarskych techník. Tretí workshop sa trochu vymyká formátu detských území pretože bude dvojdňový a jeho výsledkom bude krátky animovaný film. Lektorka Ivana Laučíková (autorka animovaných filmov, pedagogička a producentka) bude s účastníkmi pracovať technikou STOP MOTION animácie, kde sa pohyb postáv skladá z digitálnych fotografií. V júni tak zavŕšime stručný obraz súčasnej vizuálnej kultúry v Galérii Schemnitz a budeme sa tešiť na ďalšie stretnutia v Detských územiach, ktoré umožňujú deťom, rodinám, odbornej i širokej verejnosti venovať sa zážitkovému učeniu a rozvíjaniu zručností prostredníctvom vzdelávania umením.

Projekt DETSÉ ÚZEMIA z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

 
 

 
coverDU3.jpg
 

Detské územia III | workshop Animácie pre deti

Animácia je zázračný proces, vďaka ktorému ožívajú fantastické, čarovné a nevídané svety.
Z kín poznáme veľké 3D alebo kreslené animované filmy z hollywoodskych štúdií.
Ale animovať sa dá aj inak, v malom a hravo. Vedeli ste, že animovať môžeme bežné predmety, prírodné javy a dokonca aj ľudí? Tieň môže ako šelma zožrať svetlo, topánky dokážu samé od seba tancovať a ľudia lietať. Na workshope to vyskúšame.
Bude to zá-zá-zábavné a zázračné, príďte!

 

kde:              Galéria Schemnitz, Banská Štiavnica, A. Sládkoviča 2

kedy:            12. a 13. 6. 2018 od 14:00 hod

kto:              Lektorka - Ivana Laučíková

pre koho:      Deti od 10 rokov

 

Vzdelávací program Detské územia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


 
coverDU2.jpg

Detské územia II | Grafické techniky pre deti

Milé deti a ich rodičia!

Opäť sme v Galérii Schemnitz pripravili nedeľné dopoludnie, v ktorom bude priestor pre vašu tvorivosť a spoznávanie umenia cez priamy kontakt s ním. Tento krát príde lektorka Zuzka Dobrovičová, výtvarníčka a výtvarná pedagogička, aby vám predstavila rôzne grafické techniky. Budete otláčať, valčekovať a vytierať farbu. Použijeme aj živé kvety a listy a zájdeme aj do graficko-maliarskych techník, nechajte sa prekvapiť! 

Miesto na workshope si rezervujte vopred u Danky na tel. č. 0918515502 a prineste si ochranný odev. 
Pre rodičov je pripravená kávička a možnosť zhliadnuť nové krátke filmy z dielne galérie Schemnitz.
Občerstvenie (nielen duševné) deťom poskytne galéria.

Druhý zo série workshopov Detské územia (cyklus workshopov venovaný súčasnej vizuálnej kultúre) sa uskutoční
Kde: Galéria Schemnitz, Sládkovičova 2, Banská Štiavnica
Kedy: v nedeľu 6.5. 2018 od 9.30 do 12.00
Pre koho: pre deti od troch rokov v sprievode rodiča,päťročné a staršie môžu zostať v galérii s našimi lektormi

Tešíme sa na stretnutie!
Danka, Saška, Terezka, Ivo

Vzdelávací program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

coverDU1.jpg

Detské územia I | Akvarel pre deti