DETSKÉ ÚZEMIA 2019

Podtitul Detských území pre tento rok je „Stopy, odtlačky, zobrazenia“ a budeme v ňom sledovať spôsob, akým umelci komunikujú s materiálom, zobrazovaným objektom a ako sa tvorí ich špecifický rukopis. Cyklus workshopov Detské územia 2019 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia


3.workshop | Filmový portrét | 9.-10.11. 2019 | OD 10 rokov

Združenie na podporu umenia – terra artis a Galéria Schemnitz, Sládkovičova 2, Banská Štiavnica vás srdečne pozývajú na tretí z cyklu workshopov venovaných súčasnej vizuálnej kultúre: Detské územia 2019. Zámerom projektu je rozšíriť nedostatočnú ponuku vzdelávania v oblasti súčasnej vizuálnej kultúry a výtvarného umenia v školách a ponúknuť pre deti, ich rodiny a pedagógov výtvarnej výchovy metodicky pripravený a profesionálne vedený vzdelávací program.

Druhý novembrový víkend (9. a 10. 11.) bude v Galérii Schemnitz o filmovom umení. Lektor workshopu Marek Janičík, ktorý pracuje pre RTVS i Českú Televíziu, je dlhodobým spolupracovníkom Galérie Schemnitz na pôde tvorby krátkych dokumentárnych filmov o umelcoch. Prvýkrát ho však privítame ako lektora Detských území. Využijeme tak jeho skúsenosti z práce lektora filmárskych dielní, ktoré vedie od roku 2012 s rôznymi skupinami účastníkov (Mladí reportéri pre životné prostredie, OutdoorFilmy.sk, súkromná ZUŠ v Novej Dubnici atď.).

Podtitul Detských území pre tento rok je „Stopy, odtlačky, zobrazenia“ a sledujeme v ňom spôsob, akým umelci komunikujú s materiálom a zobrazovaným objektom, a ako sa tvorí špecifický rukopis umelcov. Všímame si, ako ten istý podnet či objekt tvorí rôzne stopy v ich obrazotvornosti a ako ho formálne zachytia do výtvarného odrazu. Pri treťom zo série tohtoročných workshopov s názvom Filmový portrét účastníci vytvoria krátky umelecko-dokumentárny útvar, ktorý hovorí o stope umelca a o jeho/jej špecifickom rukopise. Počas intenzívneho dvojdňového workshopu sa účastníci spolu s Marekom Janičíkom pokúsia natočiť a zostrihať miniportréty výtvarných umelcov, žijúcich a tvoriacich v Banskej Štiavnici a jej okolí. Pôjde o ukážku práce reportážneho dokumentaristu, kde je nutné rýchle reagovanie a abstrahovanie informácií a zároveň zdatnosť v práci s technikou.

FPU_logo2_cierne.jpg
 

Zlaté časy

fotograf tieňov


2. workshop | FotoLaboratórium | 27.10.2019 | 9:30 - 12:00 | Od 6 rokov

Galéria Schemnitz v Banskej Štiavnici vás srdečne pozýva na druhý z cyklu workshopov venovaných súčasnej vizuálnej kultúre Detské územia 2019. Príďte stráviť nedeľné dopoludnie 27. 10. 2019 spolu s rodinou do galérie! Lektorka Barbora Paulínyová, ktorá pracuje pre Slovenskú Národnú Galériu vo Zvolene, nás uvedie do tajov experimentálnej fotografie a na workshope s názvom FotoLaboratórium sa spolu s ňou pokúsime o fotografovanie bez fotoaparátu. 

Na tvorivom dopoludní si na chvíľu privlastníme vybrané umelecké diela, pouvažujeme nad nimi a doplníme ich vlastnými nápadmi. Zároveň si vyskúšame zaujímavú fototechniku – fotogram a zoznámime sa s klasickým technickým postupom vyvolávania fotiek. Len s pomocou fixiek, svetla, vývojky, vody a ustaľovača, s prispením našej trpezlivosti a kreativity, vytvoríme vlastné fotovariácie umeleckých diel inšpirované zbierkou Galérie Schemnitz.

Ideovým východiskom projektu Detské územia, ktorý realizujeme od roku 2016, je doplnenie ponuky vzdelávania umením v rámci výtvarnej výchovy, mesta a rodiny. Školy zatiaľ žiaľ poskytujú minimum informácií a zručností v oblasti súčasných výtvarných stratégií a techník, čím sú deti často ochudobnené o vedomostný, emocionálny i zručnostný ponor do umeleckého sveta predstaviteľov súčasného umenia na Slovensku. Zároveň preplnenosť plytkou digitálnou a mediálnou vizualitou u detí už od útleho veku nebuduje rozvoj manuálnych zručností a základný vzťah k estetičnu, umeleckým hodnotám a k sebe samým. Chýba priamy kontakt s obrazmi, sochami a umelcami,

ktorí ich vytvárajú a tým mizne i dotyk s umeleckou, humanistickou sférou človeka. Tvorba so skúsenými lektormi a umelcami v prostredí galérie dokáže podporiť tvorivosť u detí, naučiť ich premýšľať nad rámec noriem a reflektovať seba z perspektívy tvorcu. Zároveň umožňuje získať cenné informácie o umení prirodzenou cestou. 


  1. workshop | Portrét, ako stopa v mysli umelca | 29.9.2019

S lektorom Martinom Kratochvilom (Mgr. PhD.) sme sa v prvom workshope s názvom Portrét ako stopa v mysli umelca pokúsili zachytiť ľudskú tvár kresbou i maľbou. Workshop sa uskutočnil 29.9.2019 od 9.30 do 12.00. Workshop bol určený pre deti od 5 do 15 rokov a ich rodičov.

Milí priatelia umenia, 

príďte prežiť nedeľné dopoludnie s vašimi deťmi do Galérie Schemnitz! Pripravili sme pre vás prvý z cyklu tohtoročných workshopov venovaných súčasnej vizuálnej kultúre: Detské územia 2019

Zámerom projektu, ktorý realizujeme od roku 2016, je umožniť deťom a rodičom rozvíjať svoje zručnosti cez zážitkové vzdelávanie umením, ktoré kontrastuje s dôrazom na automatizované preberanie návodov a memorovanie informácií vlastné štandardnému systému vzdelávania. Veríme, že podpora tvorivosti vedie k premýšľaniu mimo zaužívaných schém rovnako ako k prirodzenému učeniu sa nových vedomostí. Radi by sme v prostredí galérie vytvorili priestor na pestovanie citu pre vizuálne umenie v jeho súčasných podobách. 

Podtitul Detských území pre tento rok je „Stopy, odtlačky, zobrazenia“ a budeme v ňom sledovať spôsob, akým umelci komunikujú s materiálom, zobrazovaným objektom a ako sa tvorí ich špecifický rukopis. S lektorom Martinom Kratochvilom (Mgr. PhD.) sa v prvom workshope s názvom Portrét ako stopa v mysli umelca pokúsime zachytiť ľudskú tvár kresbou i maľbou. Najskôr sa však zoznámime z rôznymi maliarskymi portrétmi, ktoré ukrýva depozit galérie.

 

CYKLUS DETSKÝCH WORKSHOPOV “DETSKÉ ÚZEMIA 2019”
Z VEREJNÝCH ZDROJOV PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA