Edina seleskovic

Think Freedom

Opening: 14.06.2019 o 10:30 hod
Výstava: 15.06.2019 - 07.07.2019


Známa umelkyňa, pochádzajúca z Bosny a pracujúca v New Yorku, si podáva ruky s mladými študentami so zámerom vytvoriť dielo pre verejný priestor a následne ho predstaviť v hosťujúcom meste. Toto dielo nám poskytuje príležitosť navzájom sa globálne prepojiť cez umeleckú tvorbu. Inštalácia projektu Think Freedom pozostáva z tisícov kusov objektov a predstaví sa vo viac ako 30 mestách sveta s cieľom nájsť prepojenie medzi vnímaním slobody v dnešnej dobe a v budúcnosti, ako aj novým myslením a súčasným umením.

V duchu súčasného umenia realizovaného vo verejnom priestore predstavuje projekt Think Freedom interaktívny prístup k soche, inštalácii, performancii, zvuku, filmu a literatúre. Zahŕňa tiež nové globálne komunikačné technológie. Inštalácia vo verejnom priestore pozostáva z tisícov prvkov – objektov, ktoré vysielajú mierové odkazy do sveta. Každý jeden objekt je individuálne vytvorený z kovových pásov striebornej farby, ktoré sa spájajú tak, aby pripomínali krídla vtáka. Objekty sa potom stávajú súčasťou obrovského kŕdľa slobody bez hraníc.

Každý jeden objekt je symbolom, v ktorom sa dva kovové pásy spoja, ako dve ruky, ako dva odkazy, a zvinú sa tak, aby vytvorili ľahko rozoznateľný tvar pripomínajúci vtáka. Tieto sochy, štylizované vtáky, žiaria v slnečných lúčoch vo voľnom priestore a pohrávajú sa s farebným osvetlením pri inštalácii v interiéri, kde sa pridávajú aj elementy pohybu a zvuku. Inštalácia má úžasný vizuálny a emocionálny dopad na priamych divákov a priťahuje záujem médií.

Toto dielo v sebe skrýva viac ako iba estetický aspekt, pretože každý prvok inštalácie je nositeľom odkazu, ktorý je napísaný rukou na pomyselných krídlach vtáka. Študenti stredných a základných škôl majú príležitosť dozvedieť sa o projekte na prezentáciách realizovaných samotnou umelkyňou. Študenti z hostiteľských miest sú prizvaní k tomu, aby vyjadrili svoju predstavu o tom, čo je v ich ponímaní sloboda a ako vidia budúcnosť sveta. Túto predstavu dávajú do podoby správ, ktoré napíšu na jednotlivé objekty inštalácie. Dielo ako celok vyšle do sveta odkaz univerzálneho porozumenia o tom, akú silu má umenie pri spájaní ľudí.

Edina sa narodila v Bosne a Herzegovine. Do USA prišla v roku 1991 študovať na strednú školu. Keďže v Bosne vypukla vojna, zostala žiť v USA, kde si našla svoj nový domov a životnú cestu. Po absolvovaní Corcoran School of the Arts and Design (Škola umenia a dizajnu) vo Washingtone Edina predstavila svoju tvorbu na viac ako 50 samostatných a skupinových výstavách v galériách v USA, Európe a Ázii. 

Edina Seleskovic je umelkyňa, ktorá sa snaží o spoluprácu s umelcami z rôznych oblastí umenia. Táto snaha ju doviedla k založeniu newyorskej umeleckej skupiny The Stoodio a vytvoreniu projektu v oblasti módneho dizajnu Anie Rexe. Je tiež jednou zo zakladateliek komunity Williamsburg Art v New Yorku.
Tu však projekty Ediny Seleskovic nekončia. Je známa napríklad svojou verejnou performanciou Take One, ktorú realizovala v spolupráci s newyorskou fotografkou Emily Raw. Video performancia Maid in Chinatown, ktorú pripravila v spolupráci s umelcom z Los Angeles Aaronom Shepardom, bola prezentovaná na prvom Bienále umenia v Číne v roku 2008. 
Edinin životný príbeh a úspešná umelecká kariéra hovorí o tom, že jej cesta životom ide rôznymi smermi. Často cestuje, ako po Amerike tak i v Európe. Rada pracuje na projektoch, ktoré sú spojené s krajinou odkiaľ pochádza, s Bosnou a Hercegovinou. V roku 2007 bola autorkou maľby na špeciálnej poštovej známke Bosny a Herzegoviny, a v roku 2013 navrhla dresy pre národný basketbalový tím Bosny a Hercegoviny ako aj vizuálnu komunikáciu tímu. Je zakladateľkou prvého rezidenčného programu pre umelcov v Bosne a Herzegovine v ateliéri Ismeta Mujezinovića. Jej projekt Think Freedom, ktorý začínal v Sarajeve, už tri roky cestuje po Európe a bude pokračovať do Južnej Ameriky, Ázie a Austrálie. Poslednou zastávkou projektu bude New York.
Edina Seleskovic získala viacero ocenení a rezidenčných štipendií, ako napríklad Can Serrat v Barcelone, Sculpture Space Fellowship v New Yorku a Sam and the Adele Golden Foundation v New Yorku, kde bola zatiaľ jedinou umelkyňou, ktorá získala dve prestížne ceny – za maľbu aj sochu. Edina tiež robí motivačné prednášky a často vystupuje na konferenciách, kde hovorí na tému: kultúra a spoločnosť.