JARMILA MITRÍKOVÁ
& DÁVID DEMJANOVIČ

Zlatý zub

Kurátor: Marek Kuchár

Vernisáž: 8.4.2016
Výstava: 8.4.2016 - 16.5.2016


Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič je autorská dvojica, ktorá patrí k najvýraznejším predstaviteľom súčasnej slovenskej výtvarnej scény. Spojivom pre vznik ich výtvarnej spolupráce sa stala technika pyrografie, na ktorej spoločne pracujú od roku 2009. Jedná sa o starú ľudovú umeleckú techniku vypaľovania pajkovačkou do preglejky. Tento dnes už takmer zabudnutý spôsob tvorby bol kedysi často využívaný pri krátení voľných chvíľ v rámci domáceho kutilstva. Slúžil najmä na zdobenie drevených dekoračných predmetov (krčmová, chatárska estetika). Jarmila s Dávidom vypálené štruktúry obrazu následne ešte farebne vypĺňajú - kolorujú lazúrami. S jedným z obrazov tohto spoločného projektu uspeli v súťaži VÚB Maľba roka, v ktorej sa pre rok 2011 stali víťazmi.

Na výstave Zlatý zub prezentujú výber z pyrografií vytvorených v období posledných dvoch rokov. Spôsob tvorby týchto obrazov priamo korešponduje s ich tematickýmzameraním. Intenzívne sa venujú skúmaniu slovenskej ľudovej kultúry, jej vývojom či zvyklosťami. Vo svojich dielach pracujú s viacerými motívmi spojenými s našim geopolitickým priestorom: kresťanské a pohanské tradície, mysticizmus, poverčivosť, história a jej mystifikácia, verejné masové spoločenské udalosti, folklór a folklorizmus, nacionalizmus a podobne. 

Jarmila a Dávid si vytvárajú vlastné, mytologickým oparom zahmlené krajiny, v ktorých zámerne fabulujú a pretvárajú jednotlivé udalosti, čím vznikajú nové heroickejšie dejiny. Vymýšľajú si fiktívne príbehy, ktoré na pozadí reálnej slovenskej krajiny posúvajú vnímanie ich obrazov do nových kontextov. Svojim prístupom v istom zmysle relativizujú „exaktnosť“ histórie, postupujú anachronicky – proti času dejín a dokumentujú tak, že „pravdu má ten, kto ju rozpráva“. Zároveň nepriamo odkazujú na tradičné poverové rozprávanie a vôbec ľudovú kultúru ako takú. Autori sa intenzívne zaujímajú o slovenské reálie z minulosti, ktoré vystavujú kriticko ironickému diskurzu.

Napriek obsahovej plnosti a naratívnej viacvrstevnatosti nepôsobia ich diela nezrozumiteľne či odstrašujúco. Naopak, každá z vrstiev je schopná fungovať autonómne a v kombinácii s „ľúbivým“ vizuálom obrazu rezonuje aj bez úplného kontextového poznania. Je práve možné sa domnievať, že vzhľadom na námetovú rozpoznateľnosť, vizuálnu príťažlivosť ich diel a „populárnosť“ použitej techniky, svojou tvorbou autori prekonávajú aktuálnu tendenciu v prístupe „neumeleckej“ verejnosti s ich apriori vyhraneným odmietavým postojom a označením, že súčasné umenie je „elitárske“( resp., že mu nerozumejú). Pri pohľade na ich pyrografie totiž vzniká intenzívny dojem „poznaného“, akoby sme si listovali v albume starých fotografií či prezerali pohľadnicové pozdravy z niekdajších slovenských rekreačných bášt. 

Na výstave Zlatý zub prezentujú okrem ich najnovších kolorovaných pyrografií, aj keramické sochy a objekty vytvorené v priestoroch fabriky na žiaruvzdorné materiály v Kalinove pri Lučenci v lete minulého roka. Na úpravu povrchu šamotovej hliny použili glazovanie na studeno, polychrómiu akrylom, ako referenciu k ľudovým plastikám či amatérskemu reštaurovaniu sôch svätcov za dedinou. Tematicky ostávajú v intenciách folklóru, ale aj religionistiky, mystiky a vôbec vizuálnej kultúry 19. a 20.storočia. Jarmila a Dávid v nich (nepriamo) nadväzujú na slovenskú tradíciu figurálnej modelovanej plastiky z Modry a na tvorbu hlavných predstaviteľov tohto štýlu Ignáca Bizmayera, Imricha Kóňu a ďalších. 

Jarmila Mitríková (1986) začala štúdium na VŠVU v ateliéri keramiky doc. Ivice Vidrovej a pokračovala v ateliéri maľby u Prof. Ivana Csudaia, kde ho v roku 2011 aj úspešne ukončila (absolvovala tiež študijnú stáž v Helsinkáchna Academy of Fine Arts and Design – 2008). Dávid Demjanovič (1985) je absolventom ateliéru intermédií u Prof. Antona Čierneho na VŠVU, kde aktuálne dokončuje doktorandské štúdium (zúčastnil sa študijnej stáži na Akadémii výtvarných umení v Záhrebe - 2006 a na Newcastle University v Anglicku - 2008). Už ako autorská dvojica sa zúčastnili aj niekoľkých zahraničných rezidencií v Holandsku, Švajčiarsku či Českej republike). 

Marek Kuchár