Miroslav Pelák, Martin Kačmarek & Filip Nádvorník

ANTHROPOS

kurátorka: Lenka POLČOVÁ

Vernisáž: 25.06.2021 o 19:00 hod
Výstava: 26.06.2021 - 29.07.2021


Pojem Anthropos sa nachádza v Novom zákone, v ktorom znamená Syn človeka a používa sa tiež s odkazom k Adamovi, prvému človeku. To, čo ho určuje (napokon ako každého syna a dcéru)a čomu sa na jednom mieste vzpiera, inde priľnieva, je jeho dedičstvo, nánosy minulosti a zaprášené ideály. Výstavný projekt v galérii Schemnitz predstavuje tri takéto trajektórie (vzťahu Syna k človeku) nesúce stopy konkrétneho indivídua i kontúry obecnejšieho ľudstva. Zatiaľ, čo v minulej tvorbe umelcov sa výraznejšie presadzovala nadosobná rovina, tá momentálna presakuje čoraz nástojčivejšie intímnymi obsahmi. Zobrazuje (nimi) zažívanú, vstrebávanú a naliehavú súčasnosť. Hrdinovia plátien sú o čosi menej “len” materializovanými dejinnými figúrami a o čosi viac ľudia z masa a kostí v kratučkom záblesku nadobúdajúci formy autoportrétu. V tomto ohľade je tento projekt akýmsi terapeutickým nástrojom. Snahou nastaviť zrkadlo človeku (mužovi). Obraz v zrkadle je nápadne povedomý, avšak divne pokrivený. A chýba tam žena.

Výstava Anthropos sa skrz médium maľby, site-specific rámov a inštalácie kriticky pohráva s prototypom človeka (muža). Autori narozdiel od svojich skorších počinov, volia skôr menšie formáty. Zmenšenie maliarskej plochy akokeby kopírovalo pohyb smerom nadol, k blízkym skutočnostiam, ku každodennosti, k prostým veciam. Hrdinská epopeja sa odohráva na vlastnom zablatenom dvore či na futbalovom ihrisku a pripravuje cestu novej, ne-hrdinskej, ne-vytýčenej, ne-objasnenej ľudskej bytosti. Obrazy stvárňované skutočnosti mrzačia, ironizujú i ospevujú, miesia zdanlivo nesúvisiace veci dokopy a naplňujú staré škatuľky novými obsahmi. Zároveň možeme výstavu chápať ako kritickú sondu do zákutí heteronormatívnej maskulinity. V osobnej rovine ide o hľadanie vlastného miesta a odpovedajúcej mužskej role. Radikálna úprimnosť a osobná ponorenosť v zobrazovanom teréne, ktorá je význačná pre tvorbu všetkých troch vystavujúcich umelcov, fungujú ako katalyzátor. Urýchľujú pohyb Syna človeka po bájnej ose vývoja a spúšťajú krízový režim.

Vo všetkých troch prípadoch umelci zobrazujú svet zaťažený istým druhom ideálu. Svet asymetrický, nutný, utlačujúci, konflitkný. Svet dominancie a podriadenia.

Človek v zastúpení muža.

Človek (muž) - hrdina.

Človek (muž) - robotník.

Člověk (muž) - sedlák.

Človek (muž) – budovateľ (sveta).

Človek (muž) - vládca.

Človek (muž) - strojca (dejín).

Človek (muž) - nástroj.

Človek (muž) - moc.

Člověk (muž) pán či rab?


Z VEREJNÝCH ZDROJOV PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA
SUPPORTED USING PUBLIC FUNDING BY SLOVAK ARTS COUNCIL