Matúš Lányi & Viera Zubalová

PERFORMANCIA: DIGITÁLNY LITURGICKÝ OBRAD

1. februára 2020

 

Jedna z etymológií interpretuje pojem „religio” ako „re” (znovu) a „ligio” (pripojiť, spojiť). Ak dosahuje v súčasnosti publikum sociálnych sietí, teda užívateľov „pripojenia” počet štyri miliardy ľudí, tak v porovnaní s najrozšírenejším náboženstvom tento údaj predstavuje takmer dvojnásobok (World Religion Database).

Do akej miery teda internet transformuje náboženstvo, alebo reflektuje širšie zmeny, ku ktorým dochádza v rámci náboženskej kultúry? Môže on-line prax ustanoviť nový rituál odohrávajúci sa v digitálnych sieťových komunitách?

Matúš Lányi modeluje ikonológiu systému, ktorý má síce digitálnu podstatu, no môže potenciálne konkurovať duchovnej praxi alebo klasickému náboženstvu ako nová forma našej terapie. Podľa C. G. Junga je viera systémom psychického uzdravovania. Ak teda pri súčasnom masívnom rozšírení internetu a sociálnych sietí dochádza k psychickej terapii užívateľov, tak tento fenomén nesie významný atribút náboženstva a spoločnosť by možno chcela uveriť niečomu, čo má potenciál liečiť ju a priniesť jej formu zážitku z kontaktu s novým typom zázraku.

„Spiritual burnout“ ja názov performance Viery Zubalovej. Autorka v nej voľne tematizuje wellness, mainstreamovú spiritualitu a konzumné presýtenie v kontexte súčasnosti v online prostredí.

Ako sa spirituálno stalo mainstreamom? Nejde ani tak o to, že by prichádzala jedna kríza za druhou, skôr sa deje mnoho kríz zároveň a tiež v rôznych časoch. Aké sú naše osobné stratégie vymanenia sa z ich následkov? Je vedecký diskurz dostatočne účinný v boji proti panoráme kríz? Predstava šťastia nás vedie ku konkrétnym veciam – objektom. Nepokoj a úzkosť – túžba, afekt riadia ľudskú činnosť. Stav úplného šťastia samozrejme nie je možný. Túžba je to, čo nám niečo sľubuje, čo nám dodáva energiu, a tiež to, čo chýba, aj v samotnom okamihu jeho zjavnej realizácie. Šťastie sa stáva skôr otázkou nasledovania, než nachádzania.

Obaja autori sú absolventmi Fakulty umení v Košiciach (TUKE). Matúš Lányi ukončil štúdium v roku 2007, Viera Zubalová v roku 2019. Napriek posunu ich prácu spája záujem o fenomén náboženstva, či ezoteriky v ére našej zvýšenej potreby rezonancie na „diagnostiku markerov“, ktorých prítomnosť zatiaľ nie je dostatočne vysvetlená.


Participatívne performatívne projekty Matúša Lányiho a Viery Zubalovej boli predstavené v Sobotu 1. februára 2020 v Galérii Schemnitz v Banskej Štiavnici.

Verejná prezentácia autorského projektu:

DIGITÁLNY LITURGICKÝ OBRAD